Društveno odgovorna akcija, konstrukcija od otpada, “Uradi nešto drastično da smeće postane fantastično”
Organizator: Francusko-srpska privredna komora
Kratak opis projekta: Edukacija djece od najranijeg školskog uzrasta je ključna kada je u pitanju razvijanje svijesti o zaštiti životne sredine, upravljanju otpadom I reciklaži.
Razvijanje pravilnih navika u djetinjstvu i mladosti prenosi se na ceo život, ali i na životnu sredinu, i očekivano je da će učenici svoje znanje primjeniti u okviru svojih porodica I dodatno inspirišu lokalnu zajednicu da preduzme akcije koje vode ka očuvanju naše planete. Nije dovoljno zadržati se samo na razgovoru ili govoriti djeci šta da rade već im kroz širu sveobuhvatnu edukaciju treba pokazati kako izgledaju pozitivne navike recikliranja i upravljanja otpadom, pružiti im priliku da učestvuju u kreiranju, podstaći ih na akciju I nagraditi za postignuti rezultat.
Društveno odgovorna akcija FSPK bila je namjenjena svim školama širom Srbije koje žele da podstaknu svoje đake na podizanje svijesti o održivom razvoju I zaštiti šivotne sredine.
FSPK je zahtjevala da naprave konstrukciju od otpada koji će sami sakupljati.
Najboljim timovima preduzeća članice K
Cilj: Ekološki osvješćeni đaci koji će dalje promovisati svijest o važnosti čuvanja sredine u kojoj živimo.
Partneri u realizaciji: Ministarstvo prosvete, nauke I tehnološkog razvoja.
Zadatak za učenike osnovnih škola: U okviru projektne nastave na temu održivog razvoja u okviru kojeg će napraviti konstrukciju od otpada koja će volarizovati otpad, bilo da se radi o umjetničkoj konstrukciji ili konstrukciji koja ima upotrebnu vrijednost.
Poziv za učešće je namjenjen učenicima 4. razreda osnovnih škola širom Srbije.
Jedan rad po školi ulazi u izbor za pobjednika.
Svi radovi predstavljeni na zvaničnom sajtu FSPK www.ccfs.rs.
Žiri je sastavljen od predstavnika Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, članova kluba za održivi razvoj FSPK I predstavnika preduzeća sponzora članica FSPK.
Učenici IV/1 su uzeli učešće u projektu pod nazivom “Modni detalji”.
Zajedno su sakupljali plastične kese, pripremali ih za pletenje i uz pomoć i instrukciju starijih članova porodica napravili nove predmete.
Radili su timski, uključeni su svi učenici, ostvarena je međusobna saradnja i sardnja sa starijim članovima porodice, a najvažnije je to što se radilo na stvaranju i podizanju ekološke svijesti o očuvanju i zaštiti životne sredine. Pohvaljen je rad učenice, Sumeje Hanuša koji je radila uz pomoć porodice i drugara iz odjeljenja.