Učešće OŠ”Avdo Međedović” u nacionalnom projektu – “Unapređivanje digitalizacije u obrazovanju u Srbiji”

Osnovna škola “Avdo Međedović” je u periodu od septembra do decembra 2022.godine učestvovala u projektu ZUOV-a i UNICEF-a “Unapređivanje digitalizacije u obrazovanju u Srbiji”. Projekat je realizovan na nivou Školskih uprava, a vodili su ga digitalni mentori ispred Školske uprave.
Digitalni mentori u ovom projektu su pružali podršku školama, odnosno direktorima škola kao rukovodicima u oblasti unapređivanja sistema digitalizacije i digitalne zrelosti škole.
Cilj projekta se odnosii na pružanje mentorske podrške školama za napredniju primenu digitalnih tehnologija učenja u svim aspektima razvoja škole i školske prakse, radi podrške primeni novih planova i programa nastave i učenja.
Osnovna škola “Avdo Međedović” je u okviru ovog projekta ostvarila zavidne rezultate u oblasti unapređivanja digitalizacije u obrazovanju kroz pedašku primenu digitalnih tehnologija u nastavi.
U okviru projekta direktor škole je prisustvovao na neposrednom mentorskom sastanku digitalnih mentora sa još 3 direktora škola. Pri čemu je pored mentorske podške ostvarena i saradnja i razmena sa ostalim direktorima škola. Na neposrednom mentorskom sastanku definisani su glavni izazovi u radu, kao i mogućnosti i primeri dobre prakse. Izražena je potreba za novim jedinstvenim LMS-om na nivou škole kao slaba strana. Jaka strana škole jeste dobra infrastruktura i opremljenost, kao i organizacija zaduživanja i korišćenja računarske opreme. Kao izazov u radu jeste identifikovana potreba da se prevaziđu efekti pandemijske nastave. Mogućnosti za razvoj su dobro obučeni kadrovi i dobra organizacija rad.
Nakon neposrednog mentorskog sastanka direktor škole je formirao školski tim koji se sastojao od stručnih saradnika, nastavnika informatike i tehnike i predstavnika stručnih aktiva i veća.
Izvršena je diseminacija dobijenih smernica i preporuka za unapređivanje članovima školskog tima, koji su zajedno sa direktorom bili zaduženi za unapređivanje pedagoške primene digitalnih tehnologija u cilju unapređivanja nastave i učenja zasnovane na ishodima. Članovi školskog tima su izvšrili dalju diseminaciju u okviru stručnih aktiva i veća.
Članovi školskog tima su se učestvovali na onlajn mentorskom sastanku svih škola sa teroitorije Novog Pazara, Tutina i Sjenice na onlajn videokonferencijskom sastanku sa digitanim mentorima. Na onlajn sastanku školski timovi su izveštavali o realizaciji projekata u njihvooj školi, izneli glavne izazove, ali postignuća i primere dobre prakse. Od strane digitalnih mentora su date preporuke i smernice za dalji rad Svi učesnici ovog onlajn mentorskog sastanka su izrazili svoje zadovoljstvo naročito zbog umrežavanja škola, inicirane komunikacije i saraddnje i razmene ideja i iskustva u radu, kao primera dobre prakse. Ispred naše škole na ovom sastanku su učestvovalo 4 člana školskog tima (psiholog škole, nastavnica razredne nastave, nastavnica nemačkog jezika i nastavnica tehnike i tehnologije).
Poslednja aktivnost u okviru ovog projekta jeste bio neposredni sastanak svih direktora škola sa teritorije Novog Pazara, Tutina i Sjenice sa regionalnim koordinatorom digitanih mentora. Na sastanku sa regionalnim mentorom su kroz izlaganja direktora sumirani efekti realizacije projekta, doneti zaključci o mogućnostima daljeg unapređivanja sistema digitalizacije i digitalne srelosti škola.
Obrzirom da se ciljevi projekta delimično poklapaju sa projektom “Selfie akademije digitalnih škola” ralizovane su aktivnosti koje su se vremenski preklapale u oba projekta. Realizovane aktivnosti su sprovođenje Selfie samovradnovanja digitalne zrelosti škole, popunjavanja upitnika za samoprocenu digitalnih kompetencija nastavnika, odabir Mudla za novu školsku platformu, aktivacija kodova za digitalne udžbenike, realizacija uglednih i oglednih časova uz primenu digitalnih tehnologija.
Kroz ovaj projekat su direktor škole, kao i školski tim osnažen uz podšku digitalnih mentora
osnaženi za unapređivanje sistema digitalizacije u obrazovanju i digitalne zrelosti škole, koje treba najviše da doprinese unapređivanju kvaliteta oblasti Nastave i učenja, odnosno kvaliteta rada škole uopšte.
Digitalni mentor i regionalni koordinaor u ovom nacionalnom projektu za škole sa teritorije Grupe za stručno-pedaagoški nadzor je bila nastavnica informatike i računarstva iz OŠ”Avdo Međedović” Ajsela Hadžiahmetović.